Goz.Gen.Tr > Sıkça Sorulan Sorular > LASİK (MİYOP AMELİYATI)

Soru: Gözümde görme tembelliği var ve +4.00 numara hipermetropum. Laserle gözüm sıfırlanır mı ve tembelliğim giderilebilir mi ?

Cevap: Lasik uygulaması ile +4.00 diyoptrilik hipermetropi sıfırlanabilir.Ancak gözün sıfırlanması görme tembelliğinin düzelmesi anlamına gelmez. Bu durumda, görme derecesi lasik uygulamasından önce gözlükle ne kadar ise lasikden sonra gözlüksüz olarak o derecede kalır. Özetle, lasik sadece göz numarasını sıfırlayan bir işlem olup düşük olan görme derecesini arttırmaz.

Soru: 15-20 numara miyop gözlere lasik uygulanabilir mi ?

Cevap: Teorik olarak bu derecelere de lasik yapılabilir. Ancak bu derecelerde kornea da oluşabilecek fazla düzleşme ve fazla incelme nedeniyle bazı optik kusurlar oluşabilir. Ayrıca bu derecelerde yüksek miyopiye bağlı ortaya çıkabileck problemler ve sıfırlama güçlüğü gibi olumsuzluklar da mevcuttur. Bu nedenle doktorların çoğu, yüksek miyoplarda (bunun sınırı lasik uygulayıcı doktorun anlayışına, tecrübesine göre değişik olabilmektedir) lasik uygulamayıp göziçi merceğini tercih etmektedir.

Soru: Lasik sonrası gözün durumu kaç ayda sabitleşir ?

Cevap: Bu süre 3-6 ay olarak kabul edilmektedir. Eğer yetersiz düzeltme varsa ilk uygulamadan 3 ay geçtikten sonra tekrar lasik yapılabilir.

Soru: Lasik uygulamasından sonra tam sıfırlanma olmazsa , örneğin 2-3 diyoptrilik bir bozukluk kalırsa ne yapılır ?

Cevap: Lasik uygulamasından sonra 3-6 ay geçmesi beklenir ve kalan bozukluğu düzeltmek için ikinci kez lasik uygulanır.

Soru: Gözlerim miyop 8 yaşında gözlük takmaya başladım, ilk gözlüğüm -0,75 numara idi, şimdi 15 yaşındayım, gözümün numarası -6.00 'ya yükseldi, her yıl sürekli yükseliyor, bu ilerlemeyi durdurmanın bir çaresi var mı ?
Laser yaptırsam ilerleme dururmu ?

Cevap: Lasik uygulaması gözde mevcut olan miyop, hipermetrop ve astigmatizmayı sıfırlamaya ve gözlük gereksinimini ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Ancak ilerlemekte olan bir görme bozukluğunu durdurmaz. Lasik uygulaması ile göz numarasını sıfırlamak için göz numarasının 1-2 yıldan beri ilerlememiş olması gerekmektedir.

Soru: 45 yaşındayım , gözüm -1,50 numara miyop, gözlükten kurtulmak istiyorum, laser yaptırmam uygun olur mu ?

Cevap: Laser uygulaması ile -1.50 olan miyopiniz sıfırlanıp gözlüksüz uzağı görme olanağına kavuşabilirsiniz. Ancak bu gözlükten tümüyle kurtulmanız anlamına gelmez, çünkü 45 yaşında olduğunuzdan miyopinizin düzeltilmesi ile yakını net görmeme problemi ortaya çıkacak ve olasılıkla yakın için gözlük kullanmak zorunda kalacaksınız. Burada bunları bilerek karar vermek durumundasınız.

Soru: Lasik yaptırmak istiyorum, ancak bilmek istediğim bazı noktalar var, laser uygulamasından sonra kaç günde işime dönebilirim, lasikden sonra nelere dikkat etmeliyim ?

Cevap: 

  • Lasik uygulamasından sonra gözde yanma, batma, sulanma ışığa hassasiyet gibi şikayetler olur. Bu nedenle laser yapılıp eve dönünce birkaç saat yatak istirahati ve uyku rahatlama açısından önemlidir.

  • Bu şikayetler ertesi gün düzelir ve işinize başlayabilirsiniz. Ancak şikayetleriniz tam düzelmedi ise 2-3 gün sonra işinize dönmeniz gerekebilir.

  • Günlük işlerinize başladığınızda uzun süre çalışmamanız doğru olur.

  • Lasik uygulanan göze 2-3 hafta el sürülmemeli, ovuşturulmamalı, kaşımamalısınız.

  • Yine 2-3 hafta süreyle denize, havuza girmemeli ve yüzmemelisiniz.

Soru: Lasik uygulamasından sonra kaç kez doktor kontrolüne gitmeliyim ?

Cevap: Uygulamanın ertesi günü mutlaka bir kontrol yapılmalı, gözün durumuna göre değişebilmek üzere 1 hafta sonra, 1 ay ve 3 ay sonra hasta tekrar görülmelidir.

Soru: Lasik uygulaması sonrası ilaç kullanmak gerekir mi ?

Cevap: Evet, özellikle uygulama günü antibiyotikli göz damlasına başlanmalıdır.Ertesi gün buna kortizonlu damla ve suni gözyaşı damlası eklenmesi gerekir ve bu damlalar genellikle uygulamadan sonra 1 hafta kadar kullanılır.

Ana Sayfa | Göz Hastalıkları | Çocuklar | Yanlış Bilinenler | Sıkça Sorulan Sorular
Copyright © www.goz.gen.tr - 2001