Goz.Gen.Tr > Sıkça Sorulan Sorular > KORNEA NAKLİ (KERATOPLASTİ)

Soru: Gözüm hiç görmüyor, göz nakli yaptırmak istiyorum, mümkün mü ?

Cevap: Günümüz koşullarında göz nakli, yani gözküresinin tamamının değiştirilmesi tümüyle olanaksızdır. Bu, hem teknik olarak imkansızdır, hem de göz, değişik dokuların birarada bulunduğu kompleks bir organ olduğundan nakil yapılan kişinin bağışıklık sisteminin bu dokuları reddetmesi çok kolay olacaktır.

Soru: Fakat bir yakınım göz nakli yaptırdı ve şimdi görüyor. Bu nasıl oluyor ?

Cevap: Tıpta keratoplasti olarak isimlendirilen kornea nakli (kornea transplantasyonu) ameliyatı halk arasında yanlış olarak ''göz nakli'' diye bilinmektedir. Bu ameliyatta sadece gözün en önünde yeralan saydam tabaka (kornea)'nın bir kısmının değiştirilmesi sözkonusudur. Bu nedenle yanlış olarak kullanılan ''göz nakli'' yerine ''Saydam tabaka nakli'' demek doğru olacaktır. Sözünü ettiğiniz kişi de kornea nakli ameliyatı olarak görme olanağına kavuşmuştur.

Soru: Hiç görmeyen göze kornea nakli yapılarak görmesi sağlanabilirmi ?

Cevap: Hayır. Görme problemi olan bir gözün kornea naklinden yaralanabilmesi için hiç olmazsa ışık hissi olması gereklidir. Hiç görmeyen, yani görme siniri veya retinası görev görmeyen bir gözde kornea nakli yapılması gereksiz bir işlem olacak ve o göz yine görmeyecektir.

Soru: Hangi gözler kornea naklinden yararlanırlar ?

Cevap: Gözün sadece saydam tabakasında bulanıklık, leke, beyazlık veya şekil bozukluğu olup gözün diğer tabakaları, özellikle sinir tabakası sağlam olan hastalar kornea naklinden yararlanırlar.

Soru: Kornea nakli ameliyatı sadece görmeyi düzeltme amacıylamı yapılır ?

Cevap: Kornea nakli ameliyatı her zaman görmeyi düzeltmek amacıyla yapılmayabilir. Bu ameliyat, bazen kozmetik amaçla da yapılabilir. Örneğin göz siniri hiç çalışmayan ve görme hissi olmayan, aynı zamanda korneasında beyazlık olan bir hasta düşünelim. Bu hastaya kornea nakli ameliyatı yapıldığında hastanın gözünde estetik olarak iyi olmayan bir görünüm yaratan beyaz lekenin varlığı ortadan kaldırılmış olur. Ancak görmesinde hiçbir değişiklik olmaz.

Soru: Çocuğumun bir gözü hiç görmüyor, ben bir gözümü vererek göz nakli yapılmasını istiyorum mümkün mü ?

Cevap: Böyle bir uygulama mümkün değildir. Bir kere yaşayan bir kişinin gözü veya korneası alınmaz. Kornea nakli ameliyatında, ölen kişilerin gözlerinden alınan kornealar kullanılır. İkincisi, görmeyen (ışık hissi olmayan) bir göze kornea nakli yapıldığında yine görmez. Eğer göz nakli demekle göz küresinin tümüyle değiştirilmesini düşünüyorsanız böyle bir şey zaten olanaksızdır.

Ana Sayfa | Göz Hastalıkları | Çocuklar | Yanlış Bilinenler | Sıkça Sorulan Sorular
Copyright © www.goz.gen.tr - 2001