Goz.Gen.Tr > Sıkça Sorulan Sorular > GLOKOM

Soru: Son sıralarda gözlerimde bir takım uçuşmalar, kaşıntı ve sulanma hissediyorum; bunlar göz tansiyonu belirtisi olabilir mi ?
Cevap: Kronik açık açılı glokom adı verilen en sık görülen glokom çeşidinde genellikle belirgin bir belirti yoktur. Yakınlarında glokomlu bir hasta olan kişiler, gözlerinde yorgunluğa bağlı hafif bir ağrı, kanlanma gibi şikayetleri olduğunda hemen bunun glokom (=göz tansiyonu) belirtisi olabileceğini düşünürler. Bu kişilerin şüpheden kurtulmaları için göz muayenesi olup göz tansiyonlarının ölçülmesi doğru olacaktır. Glokomda, bazen gözde hafif ağrılar, günün bazı saatlerinde bulanık görmeler gibi belirtiler görülebilir. Fakat çoğunlukla hiçbir belirti vermez.
Soru: Göz tansiyonu nedir, normal düzeyi ne kadardır?
Cevap: Gözküresinin, göziçi sıvısı tarafından oluşturulan belirli bir basıncı mevcuttur. Buna göziçi basıncı adı verilir. Normal düzeyi 10-20 mm civa basıncı arasındadır. Glokomlu gözlerde bu değer 20 mm civa basıncı üzerine çıkmaktadır.
Soru: Göz tansiyonunun yükselmemesi için nelere dikkat etmeliyim ?
Cevap: Eğer gözünüz göz tansiyonunun yükselmesine uygun yapıda ise siz birtakım şeylere dikkat ederek bu yükselmeyi engelleyemezsiniz. Örneğin sizde göz tansiyonu yüksek ise, gözlerinizi hiç yormasanız da, hiç kitap-gazete okumasanız, televizyon izlemeseniz, çok havuç yeseniz(!) de tansiyon düşmeyecektir.
Soru: Glokomun beslenme ile ilgisi var mıdır ?
Cevap: Hayır, glokomun beslenme ile yeme-içmeyle doğrudan bir ilgisi bilinmemektedir.
Soru: Göz tansiyonunun teşhisi kolay mıdır ?
Cevap: Eğer hasta, hastalığın ileri dönemlerinde doktora başvurursa teşhis çok kolaydır. Böyle bir hastada göz tansiyonu 25-30 dolaylarında bulunacak, gözdibi muayenesinde, görme sinirinin tahrip olduğu görülecek ve görme alanında önemli kayıpların oluştuğu görülecektir. Bunlar glokomun çok tipik belirtileridir.
Soru: Erken dönemdeki glokomun teşhisi kolay değil midir ?
Cevap: Bazen, göz tansiyonu sınır düzeyi civarında ise, görme siniri sağlam görünüyorsa, teşhiste güçlükler olabilir. Bu hastalar, izlemeye alınmalı ve ileri teşhis yöntemlerine ve bazı testlere başvurulmalıdır. Özellikle ailesinde glokomlu olanlar daha dikkatli olunmalıdır.
Soru: Göz tansiyonu 20 mm civa basıncının altında ise o kişi, kesinlikle glokomlu olamaz mı ?
Cevap: Hayır, olabilir. Düşük tansiyonlu glokomlu adı verilen bir tür glokom vardır ki bu hastalık da göz tansiyonu 20'nin altında olduğu halde glokomun tüm belirtileri mevcuttur ve tedaviye ihtiyaçları vardır.
Soru: Bildiğim kadarıyla glokom 40 yaşın üzerinde görülen bir hastalıkmış, doğru mudur?
Cevap: Hayır, glokom yeni doğan bebek dahil her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Fakat glokomlu hastaların %90'ı, 40 yaşın üzerindedir. Kalan %10'u ise bebekler, çocuklar ve gençlerde görülür.
Soru: Glokom krizi nedir, belirtileri nelerdir ?
Cevap: Glokom krizi, göz tansiyonun birdenbire çok yüksek seviyelere yükselmesidir. Bu durumda hastada, dayanılmayacak derecede şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı, gözde kanlanma, bulanık görme, görmenin azalması, ışığın hassasiyeti, bulantı-kusma gibi belirgin belirtiler görülür.
Soru: Glokom krizi belirtileri olan bir hasta ne yapmalıdır ?
Cevap: Glokom krizi belirtileri olan bir hasta, hiç zaman geçirmeden doktora başvurmalıdır. Çünkü glokom krizli bir hastada, geçirilen her saat görme sinirinin, geriye dönüşü olmamak üzere biraz daha tahrip olması, yani görmenin kaybolması anlamına gelmektedir. Glokom krizli bir hasta, tedavi edilmediği takdirde, birkaç gün içinde tam görme kaybı oluşabilecektir. Bu yüzden hasta birtakım ağrı kesicilerle oyalanmayıp acilen göz doktoruna başvurmalıdır.
Soru: Glokom krizinin tedavisinde ne yapılır ?
Cevap: Glokom krizinin tedavisinde, önce serum ve ilaçlar yardımıyla yüksek göziçi basıncı düşürülür ve sonra glokom ameliyatı yapılarak göz tansiyonunun sürekli düşük seviyede kalması sağlanarak görme korunur.
Soru: Kronik glokomun tedavisi ilaçla mı yapılır ?
Cevap: Kronik glokomun tedavisinde önce bir takım damlalar kullanılır. Eğer damla ile göziçi basıncı düşüyorsa hasta, hayatı boyunca sürekli bu damlaları kullanmak zorundadır. Fakat ilaca rağmen göziçi basıncı yüksek seyrediyorsa, ameliyatla göziçi basıncı düşürülür.
Soru: Glokom tedavisinde laser kullanılıyor mu?
Cevap: Glokom tedavisinde bazen laserden de yararlanılır. Göziçi basıncı çok yüksek olmayan ve damlalarla göziçi basıncı normal düzeye indirilmeyen glokomlu hastalarda, laser tedavisi denenebilir. Glokomda laser, ilaç tedavisi ile ameliyat arasında yeralan bir tedavi seçeneği olarak düşünülmelidir.
Soru: Glokom tedavisinde ameliyat kesin çözüm müdür ?
Cevap: Görme sinirinde harabiyet olamadan ameliyat yapılırsa, göziçi basıncı düşer ve göz siniri korunmuş olur. Zamanında yapılan bir ameliyatın glokom için kesin çözüm olabileceği söylenebilir. Fakat bazen ilk ameliyatla göziçi basıncı normal seviyeye düşmeyebilir. Bazen ikinci, hatta üçüncü ameliyata da gerek olabilir.
Ana Sayfa | Göz Hastalıkları | Çocuklar | Yanlış Bilinenler | Sıkça Sorulan Sorular
Copyright © www.goz.gen.tr - 2001